detaylı arama
Günün Başlıkları (0)(0)

Salih Acar


 1. 1.
  1927 yılında Filibe [b.Plovdiv], Bulgaristan )'de doğan ressam Salih Acar,
  doğayı bir dogabilimci gibi gözleyerek, bu ilgi­sini en yalın biçimde kuş resimleriyle yansıtmıştır..2001'de hayata veda etmiştir..  1950'de Sofya Akademisi Fresk Bölümü'nden, 1955'te de Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü ve Cemal Tollu atölyesinden mezun olmuştur..
  Tüm yaşamını doğayla iç içe ge­çiren Acar özellikle su kuşlarına ilgi duymuş ve mavilerin, grilerin, siyah ve beyazların egemen ol­duğu tuvallerinde kelaynakları, kuğuları, balıkçılla­rı, turnaları ve leylekleri çok hareketli ve şiirsel bir
  anlatımla, kimi zaman soyuta varacak bir stilizasyonla işlemiştir..

  Sanatçının sergileri genellikle "Göçmen Kuşlar" (1971), "Kelaynaklar" (1975), "Yaban Hayvanları" (1977) ve "Yırtıcı Kuşlar Dün­yası" (1980) gibi adlar taşır..
  Doğaya ilgisi yalnızca sanatıyla sınırlı kalmayan Acar, Dünya Tabiatını Koruma Derneği'nin Türkiye Şubesi ile Türk Tabi­atını Koruma Derneği'ni kurmuştur..

  Sanatçı 1965'te "İzmir Büyük Efes Oteli Resim Ödülü"nü, 1975'te de "Büyük Tarabya Oteli Duvar Resmi Ödü­lü" ile "Dünya Tabiatını Koruma Altın Panda Ödülü"nü almıştır..

  Bu yazı, doremifasollasi tarafından, 01 Aralık Pazar 2013 saat 00:08'de yazıldı

  -
  doremifasollasi

Tümünü Göster


Dolu Sözlük 2011

Dolu Sözlük içerisinde yer alan, Dolu Sözlük tarafından derlenen bilgiler tamamı ile doğru ve gerçektir.Tümünün akademik temeli ve meşru bir kaynağı vardır.t kullanıldığında kaynağın gösterilmesi zorunludur.Dolu Sözlük içerisindeki kullanıcıların yazdıkları ya da yazacakları yorumların,konuların gerçekliğini Dolu Sözlük garanti etmez,kullanıcılar Dolu Sözlük te eğlence amaçlı,çeşitli paylaşımlar ve yorumlar yapabilir bunlardan doğacak tüm hukuki durumlarda Dolu Sözlük sorumlu değildir.Kişiler kendi yazdıklarından sorumludurlar.Dolu Sözlük kanunlara saygılı fakat yasakçı zihniyete karşıdır.Daha fazla özgürlük naraları arasında daha fazla yasakçılık zihniyetine kesinlikle karşıdır.Dolu Sözlükteki içerik küçükler için zararlı da olabilir.Dolu sözlük 18 yaşından küçüklerin kayıt olamayacağı bir sayfadır.
MOBiL SiTE | KULLANIM ŞARTLARI | GİZLİLİK İLKELERİ | SIK SORULAN SORULAR | HAKKIMIZDA | KORKUSiTESi.COM | HANGiFiLM.NET