detaylı arama
Günün Başlıkları (43)(75)

Pürizm


 1. 1.
  Genelde, sanat yapıtını minimuma indirgenmiş sayıda öğe kullanarak oluşturma anlayışına verilen ad.

  Bu anlamıyla sözcük Türkçeye "arıtmacılık" biçiminde çevrilebilir ve her tür ayrıntı zenginliği ile renk, teknik ve malzeme çeşitliliğini yadsıyan bir tutumu niteler.

  Pürizm kavramı bu anlamıyla tarihdışı sayılabilir. Çünkü, belirli bir üslubu değil, her çağda rastlanabilecek genel bir sanatsal anlayışı nitelemektedir.

  Bu yazı, Kronos tarafından, 18 Ekim Salı 2011 saat 00:27'de yazıldı

  -
  Kronos
 2. 2.
  1916'da başlangıç ilkelerinden ayrıldığını öne sürdükleri Kübizm' i yeniden özgün biçimine getirmek amacıyla, Amédée Ozenfant ve ünlü mimar Le Corbusier (Charles-Édouard Jeanneret) tarafından kurulan bir resim akımının adıdır.

  Daha sonra aralarına Juan Gris'in de katıldığı püristler, kesin konturlarla sınırlanmış betiler ve yalın bir renk düzeni yaratmaya çalışmışlardır.

  Bu yazı, Kronos tarafından, 18 Ekim Salı 2011 saat 00:28'de yazıldı

  -
  Kronos

Dolu Sözlük 2011

Dolu Sözlük içerisinde yer alan, Dolu Sözlük tarafından derlenen bilgiler tamamı ile doğru ve gerçektir.Tümünün akademik temeli ve meşru bir kaynağı vardır.t kullanıldığında kaynağın gösterilmesi zorunludur.Dolu Sözlük içerisindeki kullanıcıların yazdıkları ya da yazacakları yorumların,konuların gerçekliğini Dolu Sözlük garanti etmez,kullanıcılar Dolu Sözlük te eğlence amaçlı,çeşitli paylaşımlar ve yorumlar yapabilir bunlardan doğacak tüm hukuki durumlarda Dolu Sözlük sorumlu değildir.Kişiler kendi yazdıklarından sorumludurlar.Dolu Sözlük kanunlara saygılı fakat yasakçı zihniyete karşıdır.Daha fazla özgürlük naraları arasında daha fazla yasakçılık zihniyetine kesinlikle karşıdır.Dolu Sözlükteki içerik küçükler için zararlı da olabilir.Dolu sözlük 18 yaşından küçüklerin kayıt olamayacağı bir sayfadır.
MOBiL SiTE | KULLANIM ŞARTLARI | GİZLİLİK İLKELERİ | SIK SORULAN SORULAR | HAKKIMIZDA | KORKUSiTESi.COM | HANGiFiLM.NET