detaylı arama
Günün Başlıkları (0)(0)

Dünya Sistem Teorisi


 1. 1.
  Dünya sistem teorisi, modernleşme teorisini eleştirir. Bu teori bağımlılık teorisinin hem eleştiricisi hem de devamı niteliğindedir. Bu teoriye göre dünyada eşitlikçi olmayan bir sistem egemendir. Bu sistemde, gelişmiş kapitalist toplumlar, özellikle çevre ve yarı çevre toplumları sömürür. Bu teori küreselleşmeyi hırsızlık olarak tanımlar.

  Teori, topluma bir sistem olarak bakar. Dünya bir sistemdir ve toplumlar bu sistemin birer parçalarıdırlar. Bu teori bağımlılık teorisinden farklı olarak toplumları; çekirdek, çeper ve yarı çeper olarak görürler. Merkez genişledikçe, esnedikçe, kendini daha fazla güçlendirecek tampon ülkelere ihtiyaç duyacaktır. İşte bu ülkeler yarı çeper ülkelerdir. Amaçları merkez ülkeyi korumaktır. Ve çevre ülkeleri kendilerine bağımlı hale getirmektir. Çevrenin güçlenmesini önlemeye çalışırlar.
  Kullandıkları diğer bir kavram da “kumar” kavramıdır. Modern dünya sistemi kumar sistemidir. Kazanan az, kaybeden çoktur. 16. yüz yıldan itibaren kapitalist sistem yayıldıkça azınlığın kazandığı, çoğunluğun kaybettiği bir dünya inşa edilmiştir. Modern ülkeler hırsızlık yapar.

  Bunların yanı sıra modern ülkelerde yaratma sistemi vardı. Peki neyi yaratacaksın? Önce sermaye yaratmak gerekir ve sermaye için de ham maddenin yaratılması gerekir. Kapitalizm sermayeye dayalı ir sistemdir. Bunun için ham maddeye ihtiyaç vardır. bunun için de ucuz emek gerekir. Böylece bolca meta üretilecek ve üretilen bu metayı satacak pazarlar yaratmak gerekir. Bu pazarları koruyacak devlet yapıları yaratmak gerekecektir. Son olarak da sosyoloji yaratmak gerekecek.

  Dünya sistem teorisi, Immanuel Wallerstein’in dünya toplumlarına yönelik argümanları olarak düşünülebilir. Wallerstein’in dünya sistem teorisi, kapitalist dünya ekonomisini çözümler. Ancak Wallerstein, kapitalist dünya ekonomisnin belirli bir tarihsel sistem olduğunu bildirir. Teoriye göre; günümüz dünyası eşitsizlikler üzerine kuruludur. Bu eşitlikçi olmayan sistemde merkez ülkelerin, yani gelişmiş kapitalist toplumların çıkarları önceliklidir. Wallerstein’e göre; dünya sisteminin en çok sömürülen parçası olan çevre toplumlar, gelecekteki sosyalist devrimin mekanı olacaktır. Sosyalist devrim, Batı toplumlarında değil, üçüncü dünya toplumlarında gerçekleşecektir. Çünkü proletarya üçüncü dünyada yoğunlaşmıştır. Wallerstein, Marx’ın teorisinin geçerli olduğunu söyler. Kısaca Wallerstein, üçüncü dünya toplumlarındaki problemlerin modernleşme teorisinin söylemleriyle çözülemeyeceğini, özellikle Afrika üzerine yaptığı çalışmalarda açıkça bildirmektedir.ona göre üçüncü dünya toplumları problemlerini sosyalist devrimi gerçekleştirdiğinde çözebilir. Kurtuluş kapitalizmde değil sosyalizmdedir.

  Bu yazı, macaruk tarafından, 21 Ekim Cuma 2011 saat 00:43'de yazıldı

  -
  macaruk
 2. 2.
  Dünyadaki açlık snırında yaşayan ya da aç olan insanların ağırlıklı bulunduğu coğrafyalar ile obezitenin sürekli yaygınlaştığı coğrafyayı kıyaslayınca özet tanımını derhal yapabileceğimiz teoridir...

  Bu yazı, sade kahve tarafından, 21 Ekim Cuma 2011 saat 00:48'de yazıldı

  -
  sade kahve
 3. 3.

  Bu yazı, fockewulf tarafından, 22 Aralık Cumartesi 2012 saat 18:39'da yazıldı

  -
  fockewulf
 4. 4.

  Bu yazı, fockewulf tarafından, 19 Şubat Çarşamba 2014 saat 21:25'de yazıldı

  -
  fockewulf

Dolu Sözlük 2011

Dolu Sözlük içerisinde yer alan, Dolu Sözlük tarafından derlenen bilgiler tamamı ile doğru ve gerçektir.Tümünün akademik temeli ve meşru bir kaynağı vardır.t kullanıldığında kaynağın gösterilmesi zorunludur.Dolu Sözlük içerisindeki kullanıcıların yazdıkları ya da yazacakları yorumların,konuların gerçekliğini Dolu Sözlük garanti etmez,kullanıcılar Dolu Sözlük te eğlence amaçlı,çeşitli paylaşımlar ve yorumlar yapabilir bunlardan doğacak tüm hukuki durumlarda Dolu Sözlük sorumlu değildir.Kişiler kendi yazdıklarından sorumludurlar.Dolu Sözlük kanunlara saygılı fakat yasakçı zihniyete karşıdır.Daha fazla özgürlük naraları arasında daha fazla yasakçılık zihniyetine kesinlikle karşıdır.Dolu Sözlükteki içerik küçükler için zararlı da olabilir.Dolu sözlük 18 yaşından küçüklerin kayıt olamayacağı bir sayfadır.
MOBiL SiTE | KULLANIM ŞARTLARI | GİZLİLİK İLKELERİ | SIK SORULAN SORULAR | HAKKIMIZDA | KORKUSiTESi.COM | HANGiFiLM.NET