detaylı arama
Günün Başlıkları (0)(0)

Amişler


 1. 1.
  Çalışkanlıklarıyla bilinen Amish (ing) topluluğu 18., 19. yy' da dönemin Pensilvanya valisi tarafından Avrupa' dan davet edilmiştir. Topluluk, İsviçre, Almaya, Fransa' dan buradaki halkın baskısından dolayı göç etmiştir. Tutucu (muhafazakar) olarak bilinen Amişler, elektrikli alet ve modern çağa ait ne varsa kullanmayı redderler. At arabasına binerler, telefon kullanmazlar. Zorunluluk halleri dışında teknoloji kullanmazlar. Bunun gericilikten öte bir felsefesi vardır. Bizde muhafazakarlık denilince her türlü icad vaktinde gavur işi denilerek küçük görülerek, olabildiğince yasaklanmak istenmiştir. Amişler' e göre teknoloji insanları rahata alıştırır, ruhunu kirletir, onu bağımlı yapar (yalan mı?). Kısaca non-conformist görüşü savunurlar. Günümüzde bir de yeni düzen Amişleri vardır; Bunlar elektriği kısıtlı olarak kullanırlar (çamaşır makinası çalıştırmak, aydınlatma vs için).
  Kadınlar ev işlerinden ve çocuk bakımında sorumludur. Erkekler ise ev dışındaki diğer işlerden. Ahşap ve mobilyacılıkta dünyanın bir numaralı ustlarıdır. Amiş mobilyaları çok pahalıdır. Onun dışında çiftçilik ve hayvancılık, mandra işletmeciliğiyle uğraşırlar.

  Kıyafetler zengin ve fakiri ayrım gözetmeksizin eşit düzeyde gösterir. Makina dikişi ya da düğmeleri yoktur. (taslak)

  Kendi aralarında Pensilvanya Almancası olarak bilinen Pensilvanya Flemenkçesi konuşurlar. Indiana eyaletindeki daha eski Amish topluluklarının İsviçre Almancası konuştukları da bilinmektedir. 8. sınıfa kadar devlet okulunda okuyan Amiş çocuklarının eğitimi evde ve kiliselerinde devam eder (sıradan bir Amerikalı çocuktan daha entellektüel oldukları söylenebilir). Kendi aralarında "Ordnung" adı verilen kurallara tabidirler. Kadın erkek ilişkileri oldukça mutasıptır. Kadınlar evlendikten sonra bone takarlar. Vücut kıllarını traş etmeleri yasaktır * fakat, saçlarını kesebilirler. Erkekler de evlendikten sonra sakal bırakırlar fakat kesmeleri yasaktır. kışın siyah kumaş, yazın hazır şapka takma zorunlulukları vardır. Askerlik yapmaları, sosyal güvenlik ya da ticari sigorta sistemine dahil olmaları yasaktır. Klasik daktilo kullanabilirler.


  Levis 501 reklamı Amişler


  Topluluğun kurucusu İsviçre Bern doğumlu Jakop Ammann (1644 - 1712 / 1730 arasında) adında Anabaptist öncüdür. İnançlarına göre Hristiyanlar, dinlerini İsa gibi yaşamalıdırlar. Kadınlar Erkeklere itaat etmelidirler (bunu bir tür görev paylaşımı olarak savunuyorlar).

  (bkz: Mennonitler)

  Bu yazı, fockewulf tarafından, 20 Aralık Perşembe 2012 saat 23:31'de yazıldı

  -
  fockewulf
 2. 2.
  16.yy da İsviçre de başlayan bir yaşam biçimi..
  Bu gün çoğu Amerika da ve bir kısmı Kanada da yaşıyor..
  18 yaşını doldurana kadar " din " seçmeme haklarını koruma konusundaki kararlılıkları desdek nedenim.!
  Elbette onların buna ihtiyacı yok, ben kendimi iyi hissediyorum.!

  Bu yazı, isik tarafından, 20 Aralık Perşembe 2012 saat 23:48'de yazıldı

  -
  isik
 3. 3.
  Merkezlerinin Pensilvanya olması, bu da mı tesadüf ha ateistler ?

  Bu yazı, Sobek tarafından, 20 Aralık Perşembe 2012 saat 23:52'de yazıldı

  -
  Sobek
 4. 4.
  Elektrik ve teknolojiden uzak yaşam tarzları ile ilgimi çekerler...ara sıra bunu düşünürüm...teknoloji olmadan yaşamaya alışabilirmiyiz diye ?!
  Sade ve doğal ya da kirlenmemiş bir dünya...

  Bu yazı, Mary Mory tarafından, 21 Aralık Cuma 2012 saat 00:13'de yazıldı

  -
  Mary Mory
 5. 5.
  Buna benzer bir hayalim var böyle. Denize kıyısı olan bir yerde ufak bir kulübe yaptıracağım. Ve balıkçılık yaparak o kulübede yaşamaya çalışacağım. Ne kadar da şirin.

  Bu yazı, tarafından, 21 Aralık Cuma 2012 saat 08:14'de yazıldı

  - -
 6. 6.
  Güzel insanlar. Böyle komik komik giyinip saçı sakalı da öyle yapıyorlar. Bunun Tanrı'nın istediği şey olduğuna da inanıyorlar, daha ne söyleyelim kendilerine.

  Bu yazı, solomon tarafından, 21 Aralık Cuma 2012 saat 09:10'da yazıldı

  -
  solomon
 7. 7.
  Peter Weir'ın yönettiği ve Harrison Ford ve Kelly McGillis'nin başrollerde oynadığı 1985 yapımı Witness adlı filmde çekimlerin çoğunda hep olan topluluktur Amişler. Ayrıca bir ara Harrison Ford da Amişler gibi giyinip onlarla birlikte çalışır. Benim hayatımda ilk kez bu film ile karşılaştığım ve ilgiyle izlediğim bir topluluktu.

  Bu yazı, fuckomatikportakal tarafından, 12 Ağustos Salı 2014 saat 22:13'de yazıldı

  -
  fuckomatikportakal

Dolu Sözlük 2011

Dolu Sözlük içerisinde yer alan, Dolu Sözlük tarafından derlenen bilgiler tamamı ile doğru ve gerçektir.Tümünün akademik temeli ve meşru bir kaynağı vardır.t kullanıldığında kaynağın gösterilmesi zorunludur.Dolu Sözlük içerisindeki kullanıcıların yazdıkları ya da yazacakları yorumların,konuların gerçekliğini Dolu Sözlük garanti etmez,kullanıcılar Dolu Sözlük te eğlence amaçlı,çeşitli paylaşımlar ve yorumlar yapabilir bunlardan doğacak tüm hukuki durumlarda Dolu Sözlük sorumlu değildir.Kişiler kendi yazdıklarından sorumludurlar.Dolu Sözlük kanunlara saygılı fakat yasakçı zihniyete karşıdır.Daha fazla özgürlük naraları arasında daha fazla yasakçılık zihniyetine kesinlikle karşıdır.Dolu Sözlükteki içerik küçükler için zararlı da olabilir.Dolu sözlük 18 yaşından küçüklerin kayıt olamayacağı bir sayfadır.
MOBiL SiTE | KULLANIM ŞARTLARI | GİZLİLİK İLKELERİ | SIK SORULAN SORULAR | HAKKIMIZDA | KORKUSiTESi.COM | HANGiFiLM.NET