detaylı arama
Günün Başlıkları (0)(0)

AKP ve Cemaat arasındaki dershane kavgası


 1. 1.
  Yakın zamânda MİT müsteşarı Hakan Fidan'ın cemaate yakın savcılar tarafından yargılanma talep etmesiyle başlayan "hükumet - cemaat savaşı"nın cemaatin temel finans kaynağı dershaneleri de kapsamasıyla ortaya çıkan "second-level" hâlidir. Bu iki yapı arasındaki gerilim, gerginlik yahut da çekişme, böylece daha geniş ve daha da ciddi boyutlara ulaşmış ve iki taraftan birinin daha büyük bir zarara uğraması ihtimâlini doğurmuştur.

  Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunda oturan Nabi Avcı'nın "dershanelerin ruhsatlarının 2014'ten itibâren iptâli" ve hatta dershane kapılarına "dikkat köpek var" misâli "dikkat burası MEB'e bağlı değildir" türünden bir tabela asmak istemesiyle ortaya çıkan bu durum, Zaman Gazetesi yazarlarının kendi köşelerinde yazdıklarından anlaşılıyor ki cemaatin oldukça zoruna gitmiş ve zâten evvelinde ilişkileri bozulan hükûmete yönelik husûmetini daha da arttırmıştır.

  Cemaat şu anda, AKP'nin bu yaklaşımına, bizzat AKP içerisindeki bazı milletvekilleri ve bazı basın-yayın organlarındaki destekçileriyle bu duruma karşı koymaya çalışmaktadır. Peki bu savaşta "kazanan kim olur?" diye sorarsanız, bu soruya şimdilik cevâp vermenin "mümkün olmadığını" söylemek mümkündür.

  Bu yazı, Hayvanherif tarafından, 19 Ekim Cumartesi 2013 saat 15:06'da yazıldı

  -
  Hayvanherif
 2. 2.
  Aslında yakın bir gelckte hiçbir kavganın olmadığını göreceğimizi düşündüğüm ama şimdilik varmışçasına seyreden olay.

  Bu yazı, tarafından, 20 Ekim Pazar 2013 saat 06:05'de yazıldı

  - -
 3. 3.

  Bu yazı, fockewulf tarafından, 20 Ekim Pazar 2013 saat 17:18'de yazıldı

  -
  fockewulf
 4. 4.
  Beyaz TV'de hatırlarsam Zaman Gazetesi yazarı veya yayın yönetmeni Hüseyin Gülerce çıkmıştı da şunlardan bahsediyordu ya da şu başlıklar altında götünü yırtıyordu:

  - Dershaneler Doğu'da terörü engelleyen faktörlerden biridir. Varan 1: Doğu'da hala daha terör devam ediyor, gençler polislere hala daha taş veya molotof sallayabiliyor. Bu sadece FEM için de değil, diğer dershaneler bu konuda bir önleyici faktör değil.

  - Çalışkan öğrencilerin göz önünde olmasına onları daha da başarılı kılmasında yardımcı olur. Varan 2: Dershanelerin içinden başarılı öğrenci pek çıkmaz, dershaneler reklam için başarılı öğrencileri sınav sonuçları açıklandıktan sonra araba parasına reklamlarında oynatırlar. Bu da yanlış anlayacağınız.

  - Öğrencileri madden ve manen yetiştirir. Varan 3: "FEM'de karma eğitim yok. Kızlar ayrı, erkekler ayrı yerde derse giriyor. Dershanedeki öğretmenler zaten abiler ablalar. O yüzden içiniz rahat olsun, İnşaalaah biz onları yetiştirecez" Yanlış ki ne yanlış. Dershane, dini bir müesseseden ziyade eğitim amacıyla kurulması gereken yapılardır. Kızları erkekleri ayırınca ne olacak? Bitişik tutsanız ne olacak? Ayırınca cinsel ayrımcılık yaratacaksınız hepsi bu. Bitişik tutunca da onların birbirleri ile yiyişebileceğini sanıyorsanız kötü haberim var. Böyle zannedenler sizlersiniz maalesef. İradesizlik tüm dindarların hamurunda var. He ama diğer dershanelerden böyle birşey yok. Diğer dershaneler mesela öğrenciyi maddi olarak yetiştirir. Onları karma okutur, Ders öğretir, Risale-i Nur okutmaz!!

  - Dayanışma ve kardeşlik duyguları öğrencilerde gelişir. Varan 4: Hiç de gelişmez. Öğrencileri 12 senelik eğitim öğretim hayatı "Yok dünya globalleşiyo" "Yok, kalite artıyor" "Yok ekmek aslanın ağzında, midesinde, bağırsağında, bokunda" vesaire diye diye öğrencileri yarış atına çevirdiniz. Dershaneler de bu atlara kalite eyerler takan veya incik boncuk takan jokey misali. Gençliği mahvediyorsnuz. Nereye gelişecek, aslında daha fazla hırslı ve açgözlü bir nesil yetiştiriyorsunuz. Kimse kusura bakmasın.


  Dershaneleri kapatılmasın veya kapatılmamasına birşey diyemem ama şunu diyebilirim, birşeylerin değişmesi lazım. Büyük ölçüde hem de.

  Bu yazı, tarafından, 21 Ekim Pazartesi 2013 saat 09:51'de yazıldı

  - -
 5. 5.
  Hepimizde biliyoruz ki;
  bu başlıkta yer alan " dersane " kelimesi mecburcu kelime olup, " RANT " ın korumasıdır..
  Eğitimin seviyesine bakarsanız dersanelere, hatta ortalama bir zekaya bile gerek yok.
  Kurumlardan alamadığınız hizmetler, saç yolduran mantıksız cevaplar, bu mezunların marifeti.

  Bu yazı, isik tarafından, 21 Ekim Pazartesi 2013 saat 10:49'da yazıldı

  -
  isik

Dolu Sözlük 2011

Dolu Sözlük içerisinde yer alan, Dolu Sözlük tarafından derlenen bilgiler tamamı ile doğru ve gerçektir.Tümünün akademik temeli ve meşru bir kaynağı vardır.t kullanıldığında kaynağın gösterilmesi zorunludur.Dolu Sözlük içerisindeki kullanıcıların yazdıkları ya da yazacakları yorumların,konuların gerçekliğini Dolu Sözlük garanti etmez,kullanıcılar Dolu Sözlük te eğlence amaçlı,çeşitli paylaşımlar ve yorumlar yapabilir bunlardan doğacak tüm hukuki durumlarda Dolu Sözlük sorumlu değildir.Kişiler kendi yazdıklarından sorumludurlar.Dolu Sözlük kanunlara saygılı fakat yasakçı zihniyete karşıdır.Daha fazla özgürlük naraları arasında daha fazla yasakçılık zihniyetine kesinlikle karşıdır.Dolu Sözlükteki içerik küçükler için zararlı da olabilir.Dolu sözlük 18 yaşından küçüklerin kayıt olamayacağı bir sayfadır.
MOBiL SiTE | KULLANIM ŞARTLARI | GİZLİLİK İLKELERİ | SIK SORULAN SORULAR | HAKKIMIZDA | KORKUSiTESi.COM | HANGiFiLM.NET